ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ?
Въпросите и отговорите в настоящата уеб-страница са дадени с цел улеснение на гражданите за намиране на достъпни отговори. Собственикът на сайта не носи отговорност за истинността (правотата) на информацията или за какъвто и да било вид загуби или пропуснати ползи. Всеки ползвател на информацията от сайта www.cars-help.com използва предоставената информация на собствена отговорност и за собствена сметка.
Ако искате да зададете Вашия въпрос в писмен вид, можете да използвате полето “Leave a reply” най-отдолу на страницата, като си попълните email адреса и името и накрая натиснете бутона “Submit Comment”.
Ще се постарая да отговоря по най-бързия и изчерпателен начин и така ще помогнете и на други хора, които имат същия въпрос, да намерят отговора.
-
Да, старая се да поддържам информацията на сайта винаги актуална, но не гарантирам за 100% истинност или правна обоснованост. Всеки ползвател на сайта www.cars-help.com носи лична отговорност за начина, по който използва информацията, предоставена на сайта. Собственикът на сайта не носи никаква отговорност за истинността на информацията, както и за всякакъв вид причинени загуби или пропуснати ползи на читателите на сайта.
-
+ Закупих автомобил от София. Трябва ли да закарам автомобила до КАТ, за да го прехвърля на мое име?
Когато собственик на автомобил (физическо или юридическо лице) с регистрация в София (за физически лица – постоянен адрес, а за юридически лица – седалище на фирмата) продава МПС на физическо или юридическо лице с регистрация в София, то не е необходимо МПС-то да бъде представяно за идентификация пред КАТ София. Необходимо е купувачът не МПС-то да отиде с документите, да заплати съответните банкови такси и след това да получи новите голям и малък талон на свое име (фирма или физическо лице). Представянето на колата пред КАТ София НЕ Е необходимо.
-
Колата е регистрирана в град София, но се намира в провинцията. Собственикът на автомобила желае да прехвърли автомобила на друго физическо лице (продажба или дарение). В такъв случай ако и двете физически лица са с постоянен адрес по лична карта, то не се налага представяне на МПС-то пред КАТ София. Отива се с всички документи до КАТ София и се заявява смяна на собственост. Заплащат се банковите такси за издаване на нови голям и малък талон и после се взимат готовите документи.
-
Един ден получих следния въпрос по телефона: “Имам пълномощно от австрийска фирма, за да закупя в нейна полза автомобил от България. Какво да правя?”
Тук са налице следните 2 ситуации:
- Автомобилът се транспортира на собствен ход от София до Виена (Австрия).
– Купувачът на автомобила следва да сключи договор за покупко-продажба с продавача, да го завери нотариално и да получи всички документи на МПС-то (голям, малък талон, застраховка, данък, технически преглед). Има 14-дневен срок, в който е длъжен да смени собствеността на автомобила на свое име. През тези 14 дни той може да закара с текущите номера автомобила до Австрия, там да ги свали и да ги върне обратно или да отпише автомобила от КАТ София, да закупи червени (транзитни) номера и с тях за закара МПС-то на собствен ход до Австрия. - Автомобилът се транспортира на автовоз от България до Австрия.
– В лична ползва на купува е продавачът да снеме от отчет МПС-то пред КАТ София. Това означава продавачът да предаде регистрационните табели, заедно с големия и малкия талон в КАТ София, срещу които ще получи документ за снемане от отчет. После се сключва нотариално заверен договор за покупко-продажба между купувача и продавача. Договорът е добре да бъде преведен на немски език, ако колата ще се регистрира в последствие в Австрия. С договора и с документа за снемане от отчет колата е готова да се натовари на платформа за Австрия и да се регистрира там.
- Автомобилът се транспортира на собствен ход от София до Виена (Австрия).
-
Да, регистрацията на МПС-то следва седалището на фирмата и има данъчно-задължителен характер. Следва микробусът да се пререгистрира в София, да се плаща данък МПС към Столична Община.
-
Ако желаето МПС-то да получи софийска регистрация, то следва човек с постоянен адрес или фирма със седалище в София да бъде собственик на МПС-то и да го регистрира. В случая, след като става въпрос за жена Ви, то следва да сключите нотариално заверен договор за дарение между Вас и нея, с който Вие й дарявате МПС-то. После е необходимо тя да отиде в КАТ София с всички документи и да регистрира МПС-то.
-
След като сте ги докарали от Гърция, то следва да моторчетата да са отписани от отчет от КАТ в Гърция, където са били регистрирани и да са придружени с голям и малък талон за всяко моторче. В България следва да заплатите продуктова (еко) такса, ГО и заедно с талоните да отидете до КАТ София за регистрация. В случай че не можете да ги натоварите на микробус или ремарке за придвижване, то следва да изкарате временни номера, които ще струват около 30 лв и да ги докарате на собствен ход. Бих препоръчал да си наемете микробус под наем, защото е по-евтино и спествява време. Ако искате да регистрирате моторчетата на името на приятелката Ви, понеже Вие нямате постоянна адресна регистрация в София, то следва да й направите дарение пред нотариус и тя да стане собственик на МПС-тата. Имайте предвид, че за да ги управлявате ще Ви е нужно пълномощно.
-
Номерата следва да се върнат в КАТ по местоотчет на МПС-то. След като е със софийска регистрация, следва номерата да се върнат в КАТ София.
Процедурата е следната:
Извиквате фирма, която се занимава с бракуване на МПС-тата във вашата област. Те взимат вашето МПС и Ви издават документ, че МПС-то Ви е иззето за бракуване. Сваляте предния и задния регисрационен номер. Отивате в КАТ София с регистрационните номера, големия и малкия талон и документ за платен данък за текущата година и отписвате МПС-то от отчет. -
При откраднат или изгубен малък талон на МПС, можете временно да карате с големия талон на автомобил. Носете го винаги със себе си и никога не го оставяйте в колата Ви. Следва възможно най-бързо да посетите КАТ по местоотчет на автомобила Ви, където да заплатите държавна такса за преиздаване на малък талон. В случай, че са Ви откраднали и шофьорската книжка, следва отново да отидете в КАТ и да подадете документи за преиздаване на шофьорска книжка. За целта ще Ви е нужна лична карта.
Ако са Ви откраднали личната карта, следва да посетите РПУ-то към общината, към която сте регистриран/а по постоянен адрес и да подадете документи за преиздаване на лична карта. РПУ-тата вече разполагат с ПОС терминали, така че винаги искайте плащане с дебитна или кредитна карта на ПОС терминал, за да си спестите банковите такси.Вие можете ли да ми свършите работата? Да, мога, но ще трябва пълномощно, в което са описани всички дейности, които следва да се извършат като преиздаване на малък талон, преиздаване на шофьорска книжка и други. Ако едното МПС е на името на фирма, ще са необходими 2 нотариално заверени пълномощни.
-
Казусът е следният:
– Фирма, която е закупила и регистрирала МПС, не вижда новорегистрираното МПС като задължение към НАП. Има новозакупени и новорегистрирани автомобили на по-късен етап, които вече се виждат в НАП. Обаждат се в НАП и отправят запитване, но от НАП не получават информация.
Отговор: Понеже между КАТ и НАП има електронна връзка за обмен на данни, то следва НАП да получат информацията от КАТ. В случай че информация за такова задължение липсва, то следва да се провери на място в КАТ, дали информацията е била подадена на време или дали въобще е била подадена. В КАТ нямат телефон за връзка с граждани и не дават информация по телефон, затова следва упълномощен представител на фирмата лично да посетите КАТ по местоотчен на автомобила.
-
При намерени документи на автомобил и шофьорска книжка е най-добре да бъдат върнати директно в КАТ по местоотчет на водача и МПС-то. Първоначално можете да опитате и с фейсбук търсачката. Имате голям шанс да успеете лично да намерите собственика и да му върнете документите.
-
Да, при всяка покупко-продажба на МПС следва да представите пред нотариус бележка за платен данък за съответната година, подписана и подпечатана от съответния клон на НАП към общината, към която си плащате данъците. Например, ако живеете в квартал Надежда, град София, то следва да посетите НАП Надежда и да заплатите дължимия данък МПС.
-
Отговорът на този въпрос е публикуван от вестник “Капитал” в тази статия и гласи:
Глобата, наложена като административното наказание, се погасява по давност и не се събира, ако са изтекли две години от налагането й или от последното предприето от администрацията действие за събиране на сумата. Независимо от предприетите действия глобата не се събира, ако от налагането й са изтекли повече от 3 години.
Това става ясно от Тълкувателно решение № 2/2017 г. на Върховния административен съд, даващо отговор на въпроса какъв е давностният срок за търсене на глобата след прекъсване на давността – двегодишен по Закона за административните нарушения и наказания или петгодишният срок за всички публични вземания по Данъчно-осигурителния процесуален кодекс. Административно-наказателната отговорност следва да се наложи и изпълни достатъчно бързо, за да може наказанието да осъществи предвидените в закона цели; доколкото глобата е резултат на административно-наказателна репресия, не е оправдано тя да рефлектира върху правната сфера на нарушителя прекалено дълго, пише в мотивите на решението. -
Един ден получих телефонно обаждане от мобилен номер от чужбина. Мъжът набързо спомена, че си е купил автомобил от Германия, закупил е и жълти номера и се опитва да премине границата Унгария-Румъния, но граничарите му отказват да го пуснат. Попита ме какво да прави. Отговорът ми към него беше следният – Не се опитвайте да подкупвате унгарски граничари – ще влезете в затвора. Обърнете посоката и се насочете към сръбската граница за влизане през Суботица. Ако и от там Ви върнат, трябва да се върнете до Германия и да си изкарате транзитни номера. Естествено човекът от отсрещната страна не беше доволен от отговора ми.
Разбира се, има риск да прекосите цяла Сърбия и да Ви спрат на сръбската граница на Градина-Калотина и да не Ви позволят да прекосите границата. Но там решението е по-просто. Обаждате се на някой познат с платформа, на автокъща или на пътна помощ, които могат да тръгнат от София, да Ви качат и да Ви прекарат през границата. -
Да, регистрацията на всяко ремарке е необходима понеже то се води пътно превозно средство (ППС). Разликата при ремаркета до 750кг и над 750кг. е единствено в категорията, с която е разрешено по закон да се управлява съответното ремарке. Ремаркета до 750кг. могат да се управляват с категория Б. Ремаркета над 750кг. изискват по-висока категория.
При всички случаи ремаркето трябва да има регистрационни табели, които се различават от регистрационните табели на автомобила, да има платен данък и платена застраховка гражданска отговорност (ГО) и да е преминало технически преглед. След като са изпълнени горните условия, можете да се движите свободно по пътищата на България с Вашето ремарке.
-
Един ден получих телефонно обаждане със следния
Въпрос: Откраднаха ми номерата на автомобила. Заявих в 6-то районно, че регистрационните ми табели са били открадни. Искам да попитам кога най-скоро могат да се сменят номерата? От 6-то районно ми дадоха входящ номер на жалбата и ми казаха, че до 1 седмица ще ми се обадят. Какво да правя?
Отговор: Ако желаете да карате автомобила си в този 7-дневен срок, то е необходимо да отидете до КАТ с документите на автомобила и да си извадите временни регистрационни табели.
Ако можете да изчакате изтичането на 7-дневния срок, то следва след 7 дни да получите обаждане от районното полицейско управление и да се явите лично, за да получите становището по жалбата Ви. 99% е сигурно, че от РПУ-то няма да Ви намерят номерата и ще констатират, че откраднатите номера не могат да бъда намерени. Следва с документа (отговор по Вашата жалба) и всички документи на автомобила заедно с превозното средство, да отидете до КАТ за издаване на нови регистрационни номера и смяна на голям и малък талон. После отидете до Вашия застраховател, за да съобщите за смяната на регистрационните табели и той да Ви издаде нова полица ГО.
Съветът ми е винаги когато регистрирате превозно средство (лека кола, автомобил, ремарке, мотор и др.) да слагате по 1 или 2 нита на всяка регистрационна табела. Слагането на нит отнема 2 минути и може да се направи от всеки обикновен човек с помощта на нитачка. Това доста би затруднило престъпниците да Ви откраднат номерата.
-
Въпрос: Искам да закупя автомобил от град София със софийска регистрация. Аз съм от Самоков. Трябва ли да сменям номерата на автомобила.
Отговор: Да, в случай че купувачът живее в София-област, а продавачът е от София-град, то следва купувачът да представи ППС-то пред КАТ София за идентификация и за смяна на регистрационните табели и документите на автомобила. Логиката е, че София-област и София-град се водят административно като 2 отделни области. При всяка покупко-продажба на ППС от една област в друга област следва смяна на регистрационни табели и документи на автомобила.
-
Един ден получих следния ВЪПРОС по емайл:
“Смених постоянния си адрес от с. Владая (Столична община, район Витоша) в ж.к. Гоце Делчев (район Триадица). Ясно е, че трябва да сменя личната си карта, но трябва ли да сменя и СУМПС”
ОТГОВОРЪТ ми беше:
Благодаря Ви за изпратения емайл!
Да, трябва да смените СУМПС. Законът за Българските лични документи, чл.9 ал.2, ясно определя задълженията на гражданите в този случай. Щом сменяте населеното място от с.Владея на гр.София, то следва в срок от 30 дни от издаването на новия документ да подадете заявление за смяна на СУМПС.
Понеже в шофьорската книжка не фигурира детайлно постоянният адрес на физическото лице, то смяната й не е необходима, след като става въпрос за смяна на постояннен адрес в същото населено място. Например от квартал Дружба, гр. София се местите в квартал Младост 1, гр. София.
Успешен ден!
-
ВЪПРОС:
Здравейте г-н Николов!
Казвам се Петър Иванов и ще купувам кола във Висбаден, Германия. Имаме необходимите документи с продавача, но аз имам проблем със закупуване на застраховка. И двете компаний, които вие препоръчвате в указанията ви искат адрес в Германия, а не в България. Още нещо, дъщеря ми живее в Германия и тя ще плати застраховката с нейна кредитна или дебитна карта.
Имате ли информация за: deckungskarten.eu ? Добра фирма ли е? Те предлагат доставка с DHL, а времето за бърза доставка е много важно за мен.
Благодаря предварително,
П. Иванов
ОТГОВОР:
Здравейте, г-н Иванов!
Благодаря Ви за отправеното запитване.
Доколкото мога да се ориентирам от описанието, което сте ми изпратили, имате следните варианти:
– да поръчате застраховката на адреса на продавача
– да поръчате застраховката на адреса на дъщеря Ви.
Няма значение кой плаща застраховката. Можете и Вие да я платите от България. Единствено адресът за доставка трябва да бъде в Германия.
Не съм използвал сайта deckungskarten.eu до сега, но ще го разгледам.
-
ВЪПРОС:
Здравей Георги,
Би ли ми дал насоки за какво да внимавам :
Намерил съм кола в Германия , от Арабин с румънски паспорт. Автомобила е с Румънска регистрация , имам сканирани документи, има валиден преглед. Казва че ще ми я продаде със румънския номер с договор. Само трябва да се направи застраховка.Може ли такава да се направи в Германия за 1 месец и колко горе долу би струвало?
Знам историята на колата – говорих с първият собственик и каза че е ок.
Само ме притеснява с тези румънски номера как ще стане застраховката и дали няма да имам проблеми през Сърбия.
Благодаря предварително!
Поздрави
Петко КръстевОТГОВОР:
Здравейте, г-н Кръстев!
Най-вероятно е изтекла застраховката на колата докато колата е била в Германия. В момента автомобилът не може да се движи, понеже няма застраховка. Щом колата е регистрирана в Румъния, то следва да се извади нова застраховка от Румънски застраховател, а не от немски.
Другият вариант, който е по-правилен, е собственикът на автомобила да свали автомобила от отчет от Румънския КАТ и тогава да Ви го продаде. Но след като автомобилът е регистриран в Румъния, то той се продава съобразно румънските закони, а не немските. Мястото на сделката (Германия) няма касателство в този случай.
-
ВЪПРОС:
Здравейте. Въпросът ми е, при наследяване на лек автомобил, регистриран в друг район, който е бил каран с пълномощно от човек от същия град на регистрацията, за да му бъде прехвърлен официално, необходимо ли е първо да се пререгистрира в София. Благодаря Ви предварително.
ОТГОВОР:
Здравейте, г-жо Владимирова. Благодаря Ви за зададения въпрос. Ще Ви отговоря с пример. Ако наследодателят притежава МПС, регистрирано в град Варна, а наседникът е с постоянен адрес в град Пловдив, то следва след придобиване на собствеността наследникът да пререгистира МПС-то в КАТ Пловдив. Надявам се да съм помогнал. Ако имате допълнителни въпроси, то не се колебайте да ги зададете. Поздрави Г.Николов
-
ВЪПРОС:
Здравейте,
знаете ли какъв е срокът, след смяна на постоянния адрес(съответно лична карта, СУМПС) в друга община, да се сменят номерата на автомобила, който притежаваме в КАТ ? Мисля да започвам с процедурата по смяната на документите и бих желал да ползвам услугите Ви за регистрацията в КАТ. В рамките на деня ли става смяната на номерата ? Трябва ли да се отпише от данъчното във Варна и да се заприходи в София(в моя случай) или това става автоматично ? Как се процедира с данъка ? Трябва да се плати целия във Варна и преизчислен до края на годината в София ?
Поздрави,
ОТГОВОР:
Здравейте!
Срокът е 14 дни от датата на издаване на новия личен документ.
С удоволствие ще Ви съдействам за пререгистрацията.
Да, в рамките на деня със съответната предварителна подготовка.
За данъка имате 2 варианта – да платите първите 6 месеца към Община Варна и вторите 6 месеца към София, или направо да платите цялата 2017 към община Варна. Бих Ви посъветвал да заплатите данъка за цялата годината към общината към сегашния Ви постоянен адрес. Ще бъде по-лесно и ще Ви спести време. От следващата календарна година ще заплатите данък МПС към общината по новия Ви постоянен адрес.
Понеже между Министерството на вътрешните работи (КАТ) и общинската администрация има автоматизирана система за обмен на информация, няма нужда Вие да информирате данъчната служба по новия Ви постоянен адрес за възникналото данъчно задължение. За всеки случай бих Ви посъветвал да проверите 1-2 седмици след пререгистрацията на МПС-то каква информация е постъпила към съответния клон на НАП в съответната община в София.
След като МПС-то получи нови регистрационни табели, в данъчната служба според Вашия нов постоянен адрес ще Ви бъде отворена партида. Трябва да вземете бележката за новата партида.
Копие от тази бележка заедно с копие на удостоверението от общината за смяната на новия постоянен адрес трябва да изпратите до старата община, към която сте бил регистриран и да си отпишете старата данъчна партидата. Можете да използвате куриер за целта, ако не можете да отидете лично в работно време.
Надявам се, че съм Ви бил полезен!
Поздрави
Георги Николов -
Един ден получих следния ВЪПРОС по телефона:
Здравейте! Видях сайта Ви в интернет. Понеже получих различна информация от няколко различни източника, реших да Ви се обадя. Имам фирма, регистрирана в град София и искам да продам на друга фирма, която също е регистрирана в град София, фирмения микробус. Трябва ли да ходим при нотариус?
ОТГОВОР:
Здравейте! Да, отиването при нотариус е задължително. Носете със себе си документ за актуално състояние на фирмата. документ от НАП към съответната община за заплатен данък МПС за цялата година и пълномощно за представителство, освен когато фирмите не се представляват от управителите им.
При покупко-продажба на регистрирано МПС се заплаща и общинска такса върху сумата от сделката. Тази такса се заплаща заедно с нотариалната такса по сделката и се внася от нотариуса.
Задължени сте по закон в 14-дневен срок от подписване на сделката да смените документите на МПС-то в КАТ. (задължението е отново на придобиващата фирма)Допълнително за придобиващата фирма се появява задължение за заплащане на годишен данък след смяната на собствеността за годината, следваща годината на придобиване на МПС-то.
Надявам се, че съм Ви бил полезен.
Георги Николов -
ВЪПРОС:
Каква е давността за неплатени данъци за МПС. Ако има изтекла давност, трябва ли тя да се „узакони“ с искане към някоя инсанция – КАТ, община и т.н.
ОТГОВОР:
Давността за плащане на всички данъци, независимо дали се събират от общината или от държавата, е 5 години. След 5-тата година данъка не може да бъде искан, но може да бъде платен от добросъвестен платец. Данъкът си остава събираем и след 5-тата година, но не е изискуем.
Поздрави
Георги Николов -
ВЪПРОС:Здравейте,
Бихме искали да получим информация дали 10-11г. дете – корейски гражданин може да се вози на задната седалка на мотоциклет, управляван от баща му, също корейски гражданин, за пътуване в България.
Благодаря за съдействието.
ОТГОВОР:
Здравейте!
Благодаря Ви за въпроса. Отговорът е даден в ЗДвП в чл. 133 ал.2 и гласи, че е позволено, само ако има сложена допълнителна седалка за детето.
Поздрави
Г.Николов -
ОТГОВОР:
Регистрационните табели на автомобила са метални и с остри ръбове. Те попадат в списъка със забранени предмети. Пренасянето им в ръчния багаж е забранено. Можете да ги пренасяте в чекирания Ви багаж.
-
ВЪПРОС:Немско дружество иска да регистрира дъщерно дружество в България и да регистрира МПС, което да се ползва като служебно в България. Може ли МПС-то да се регистрира преди юридическата регистрация на дружеството? Може ли МПС-то да се регистрира в София, ако бъдещото седалище на фирмата ще е в гр. Русе?
ОТГОВОР:
Според българското законодателство следва първо да регистрирате дружеството и после да закупите автомобила и да го регистрирате по местоседалището на юридическото лице. Не е възможна регистрация в друг областен център.
-
ВЪПРОС:Монтирах АГУ (газова уредба) на автомобила си. Длъжен ли съм да заявя това обстоятелство някъде/да поискам смяна на талоните?
ОТГОВОР:
Не сте длъжни веднага да заявите промяна в данните на автомобила (МПС-то). Тя се заявява след прехвърляне на собствеността (продажба) или не по-късно от 3 години от датата на първоначалната проверка на уредбата в пункт за технически преглед.
-
ВЪПРОС:За колко време става регистрацията на кола/автомобил в КАТ София?
ОТГОВОР:
Ако сте приготвили всички документи предварително, номерата на рамата и двигателя на автомобила Ви са ясно четливи и се наредите пред бариерата на КАТ до 7:30 сутринта, то Вие ще успеете да регистрирате колата си в същия ден. Естествено има и други фактори, които могат да повлияят и никога не се знае точно колко време ще отнеме регистрацията на едно МПС.
-
ВЪПРОС:Жена ми си купи автомобил. Има всички документи на автомобила включително нотариално заверен договор за покупко-продажба. Мога ли да го регистирам в КАТ вместо нея?
ОТГОВОР:
Да, можете, всеки може, но Ви е необходимо нотариално заверено пълномощно от жена Ви, за да регистрирате автомобила. Успех!
-
ВЪПРОС :+ Kакво трябва да се направи за придобиване на златен талон?
ОТГОВОР:
Здравейте, г-н Иванов! Благодаря Ви за зададения въпрос. Трябва да имате 5 години шофьорски стаж без нарушения на Закона за движение по пътищата и да отидете в КАТ, за да поискате издаване на златен талон. Поздрави Г.Н
-
ВЪПРОС:+ Kакво трябва да направя, за да впиша ползвател в талона на автомобила?
ОТГОВОР:
За да впишете ползвател в големия и малкия талон на автомобила, следва да сте собственик на автомобила, да отидете на гишета 42-46 в КАТ София (сградата зад каналите) и да носите със себе си настоящите талони (голям и малък), застраховка гражданска отговорност на автомобила и лична карта за физически лица. За юридически лице се представя справка от търговския регистър и печат на фирмата, както и лична карта или паспорт на собственика/управителя на фирмата.
На място се подава декларация-съгласие за вписване на ползвател в талоните. Заплащате държавна такса за издаването на новите талони и изчаквате издаването им и сте готови.Образец на молбата можете да изтеглите от тук: Молба (декларация на съгласие) за вписване на ползвател под точка С.3 в талоните на автомобила
-
ВЪПРОС:+ Мога ли да пререгистрирам автомобил само с голям талон, ако малкият е изгубен?
ОТГОВОР:
Да, можете. Необходими са Ви: голям талон, нотариално-завереният договор за покупко-продажба (оригинал и ксерокопие), застраховка гражданска отговорност.
-
ВЪПРОС:+ Закупих автомобил в друга държава-член на ЕС (Германия, Франция, Холандия, Белгия, Англия, Испания, Чехия, Австрия, Румъния, Унгария, Гърция, Полша, Италия) докато живях и/или работих там. Как да го пререгистрирам в България??
ОТГОВОР:
След като веднъж вече сте регистрирали автомобила на Ваше име и чуждестранните талони са отново на Ваше име, то когато пристигнете в България са Ви необходими следните документи, за да регистрирате автомобила: Българска лична карта, чуждестранните талони на автомобила на Ваше име, декларация за придобиване на МПС (Приложение № 2 към чл. 12а, ал. 1, т. 6 и чл. 12б, ал. 1, т. 6 ), застраховка гражданска отговорност, платена екотакса. В декларацията за придобиване в полето
“Забележка” трябва да напишете, че МПС-то е Ваша собственост.
Ако искате да зададете Вашия въпрос в писмен вид, можете да използвате полето “Leave a reply” най-отдолу, като си попълните email адреса и името и накрая натиснете бутона “Submit Comment”.
Ще се постарая да отговоря по най-бързия и изчерпателен начин и така ще помогнете и на други хора, които имат същия въпрос, да намерят отговора.

15/05/2018 @ 6:13 am
Здравеите, имам Фиат Дукато 2500 куб.(кемпер) В рег.талон е (Специален авт.Каравана) F1 – F2 – 3200 . j – M1 ,kоето е лек авт. За Г.О. когато вкарат номера на талона в системата на КАТ излиза товарен авт. Къде егрешката.
15/05/2018 @ 2:36 pm
Здравейте, г-н Разпопов!
Вярното е това, което пише в талона – кат. М1. Караваната не е товарен автомобил – за превоз на товари.
Поздрави
Г.Н
18/05/2018 @ 6:52 pm
Здравейте !Искам да попитам,как мога да си закупя автомобил от Германия от частно лице на името на фирма ,която не е регстрирана по ДДС ,така че да не платя 19 % ДДС ,който начисляват дилърите от автокъщи в Германия .
19/05/2018 @ 11:46 am
Здравейте, г-жо Илиева! Няма такъв вариант.
Поздрави
Г.Н
14/05/2018 @ 4:13 pm
Мога ли да мина технически преглед с испански номера в България?
14/05/2018 @ 6:36 pm
Не.
13/05/2018 @ 7:10 am
Нужна ваша помощь по такому вопросу.
Есть автомобиль зарегистрированный в Братиславе (Словакия). Автомобиль оформлен на меня (физическое лицо).
Возможно ли продать (и поставить на учет) в Болгарии без поездки в Словакию для снятия с учета? Т.е. словацкие номера сдаются в КАТ в Бургасе, покупатель получает болгарские, а КАТ самостоятельно сообщает Словацкой дорожной полиции что автомобиль снят с учета. Если это не возможно, какие еще есть пути продать авто без поездки в Словакию.
Заранее спасибо за вашу помощь,
Юрий
14/05/2018 @ 3:26 pm
Здравейте, Юрий!
Не, не разчитайте на това, КАТ да уведоми словашките служби за пререгистрацията в България.
Какво можете да направите:
– Подписвате договор за покупко-продажба с купувача
– Купувачът регистрира в КАТ Бургас и Ви предоставя ксерокопие на регистрационния талон
– Купувачът изкарва удостоверение, че колата е регистрирана в България и Ви предоставя ксерокопие
Изпращате ксерокопия от 3-те документ до словашките регистрационни служби и те отчисляват колата, след заплащане на съответната такса.
В България например, за да се отчисли автомобил, е необходимо да се заплати административна такса. Допускам, че и в Словакия е подобна процедурата и без ходене на място и заплащане на таксата, ще дължите данъци.
Успех!
Поздрави
Г.Н
08/05/2018 @ 6:26 pm
Здравейте! Въпроса ми е следният. Искам да си купя кола от България, но живея и работя в Гърция. Мога ли с транзитни номера да я докарам тук и да я регистрирам директно с гръцки номера? Ако да, колко време отнема и колко горе долу ще ми струва всичко?
09/05/2018 @ 7:53 am
Здравейте, г-жо Христова!
Попринцип можете да вземете транзитни номера за износ от страната и да я регистрирате в друга държава. Процедурата отнема 1 ден. Цената е както съм я обявил на страницата в сайта: http://cars-help.com/bg/uslugi/sydeitstvie-za-registraciya-na-mps-lek-avtomobil-pred-kat-sofia/
Не бих Ви съветвал да регистрирате колата в Гърция, освен ако не е крайно необходимо. Данъкът и застраховката на автомобил в Гърция са в пъти по-високи, отколкото същите за автомобил, регистриран в България. Успех!
Поздрави
Г.Н
04/05/2018 @ 7:26 am
Здравейте,
Синовете ми живеят в Канада, а аз и съпругата ми прекарваме ежегодно по няколко месеца при тях. Имам намерение в Канада да си закупим някакъв малък употребяван автомобил за “автономност”. За намаляване на цената на застраховката ми е необходим документ от КАТ (по възможност на английски – ако не ще го преведа с фирма) за това, че нямаме произшествия през последните Х години.
Бихте ли могли да ме ориентирате от кой орган и как мога да получа такъв документ?
Благодаря Ви предварително.
ПП Живеем в София, от 7-8 месеца нямам автомобил (продадох го, за да си купя в Канада).
07/05/2018 @ 7:35 am
Здравейте, г-н Георгиев!
Да, можете да получите такъв документ в основната административна сграда на КАТ София срещу показване на лична карта.
02/05/2018 @ 12:23 pm
Как мога да се отпиша от сайта Ви, за да не получавам на имейла си въпроси и отговори? Мерси!
02/05/2018 @ 4:21 pm
Натискате “Moderate Comment”. Там имате възможност да се отпишете от коментарите.
02/05/2018 @ 11:49 am
Благодаря за отделеното време! Желая ви лек и успешен ден.
02/05/2018 @ 9:14 am
Здраейте, моят въпрос не го виждам, а и нямам отговор от 30.04 , изтрит ли е и изборно ли отговаряте на въпросите ? Мерси и лек ден!
02/05/2018 @ 9:17 am
Здравейте, Емили!
Въпросът е отговорен и беше преместен на тази страница: http://cars-help.com/bg/polezna-informaciya/promyana-sobstvenost-spirane-i-puskane-v-dvizhenie-tranzitni-nomera-na-mps-v-kat-sofia/
Поздрави
Г.Н
30/03/2018 @ 9:01 am
Здравейте! Закупих ретро автомобил, без регистрация и номера и спрян от движение от Гърция. Как да го внеса в България с пътна помощ?!
30/03/2018 @ 4:30 pm
Да, товарете го на пътна помощ.
20/02/2018 @ 1:22 pm
Здравейте господин Николов,днес говорихме.Проблемът ми е,че преди 3 месеца закупих автомобил,който продадох след това.на таблото на въпростният автомобил светеше сървис и ланпичка с изображение на айрбекът,така го закупих и така го продадох,като куповачът(Немец)видя този проблем.В договора писахме,че автомобилът няма злополуки(keine Unfall)u сега той реши да ме съди!Въпросът ми е,според Немските закони има ли някакъв срок в който той може да подаде иск за претенции за измама?защото той открито ме заплашва,че щял да ме осъди за измама и т.н.
Благодаря предварително за евентоалния отговор.Желая ви приятен ден!
20/02/2018 @ 5:44 pm
Здравейте, г-н Левенов!
Зависи какво е записано в договора за покупко-продажба между Вас и продавача. Изпратете ми го, ако имате такъв, по емейл, за да го прочета и ще Ви отговоря на въпроса.
Поздрави
Г.Н
08/01/2018 @ 7:51 pm
Здравейте, поздрави за полезният сайт. Аз имам въпроси, които на са ми ясни, относно нормативната уредба :
1: При превоз за Собствена сметка, на камион с ремарке, с общо максимално тегло до 12 000 кг – изисква ли се лиценз за транспортна дейност ?
2: При превоз за Собствена сметка, на композиция от микробус до 3,5т и ремарке до 3,5т (общо до 7т) – вече изисква ли се тахограф ? фабрично на микробуса такъв не е предвиден .
3: Среща ли се проблем при регистрацията в БГ Кат на МПС (камион, бус, ремарке) внесено от ЕС, на което по талон, от предишен собственик, е намалена максималната маса(тоест,намален е полезният товар). Например: Микробус по табела е до 5т, но в германският талон е упоменато, че максималната му маса е намалена до 3,5т . Изисква ли се използването на тахограф тогава (ако приемем, че фабрично има такъв)?
4: Възможно ли е и какъв е редът за тази процедура – намаление на максималната маса(тоест,намаление на полезният товар) на камион, бус, ремарке -при регистрацията в България.
И последно : Имате ли опит положителен/отрицателен с покупка на МПС (камион или бус) от Полша .
09/01/2018 @ 8:13 am
Здравейте, Пламен!
Благодаря Ви за зададените въпроси!
Отговарям в същата последователност:
1) За извършване на превоз на товари за собствена сметка на територията на Европейската общност не се изисква лиценз или друго разрешително.
2) Тахограф не се изисква в превозни средства или състави от превозни средства с допустима максимална маса непревишаваща 7,5 t, използвани за превоз на товари с нетърговска цел (за собствена сметка).
3) Ако документите на микробуса/камиона са изрядни и промяната в констукцията е извършена от оторизиран орган и е документирана след това и в талона на микробуса/камиона, няма да има проблем в КАТ. Ако е била променена конструкцията и е намалена конструктивно максимално допустимата маса на превозното средство и то отговаря на изискването да не се монтира тахограф (до 7.5 тона на състава или средството), то тахографът не се използва.
4) Каква Ви е идеята тук и от коя в коя категория искате да променяте? Категориите за товарни автомобили са както следва: 1) N1 – до 3.5 тона; 2) N2 – от 3.5 до 12 тона и 3) N3 – над 12 тона;
Нямам опит с покупка на МПС от Полша.
Поздрави
Г.Н
05/01/2018 @ 6:59 am
Привет!
Моят въпрос е далеч от МПС проблемите.Имам проблем със съсобстеник на недвижим имот-не си плаща консумативите,
данъците.Преди време имах неблагоразумието да платя от мое име пред СИ едно негово задължение към ВиК и оттогава
той не си плаща водата по цяла година ,а в началото на новата получавам покана със заплаха за ГПК.
Не живея от 6 години в този имот, даже нямам достъп до него/ключ/.Въпросът ми е:Мога ли с настоящата ми адресна
регистрация да приключа с този проблем и важи ли тази регистрация пред НАП, енерго -кои са инстанциите?
05/01/2018 @ 2:18 pm
Здравейте, г-жо Добревска!
За тока: всяко от електроразпределителните дружества- за София- ЧЕЗ- има сайт. На тези сайтове са поместени Общите условия на договорите с потребителите и там има посочени такива правила. Най-важното и общото е, че за всеки консуматор има отделна партида. Трябва да отидете до офис на съответното електроразпределително дружество и да поискате смяна на титуляра по партидата, за която не трябва да плащате. Там ще Ви кажат какви документи трябва да им представите, за да не се водите титуляр по партидата, т.е. да не сте Вие лицето, което трябва да плаща консумацията. За водата е същото – ако сте от София, трябва да отидете в Софийска вода и да поискате да отпишат партидата и да не Ви начисляват сметки.
Поздрави
Г.Н
16/12/2017 @ 8:18 am
Здравейте,
не съм сигурен дали въпросът ми е за тук,но все пак ще го задам.
Имам намерение да закупя микробус с платформа за пътна помощ,но по документи се води товарен,а не специализиран.
Знаете ли дали е възможно и ако е,какъв е реда и колко ще ми струва смяната на предназначението на камиончето(от товарен в специализиран)?
Благодаря Ви предварително.
Успешен ден.
16/12/2017 @ 8:51 am
Здравейте!
Ако правилно Ви разбирам ще купувате микробус + допълнителна платформа закачена за теглича на микробуса? Нормално е микробусът да се води товарен. Нали има товарно помощение? А върху платформата можете да теглите един автомобил.
Доуточнете се.
Поздрави
Г.Н
16/12/2017 @ 10:48 am
Микробусът няма да тегли платформа.На самият бус е монтирана платформа(тип пътна помощ).
16/12/2017 @ 5:39 pm
Изпратете ми снимка по емейл или по WhatsApp.
30/12/2017 @ 11:52 am
Здравейте,изгубих си книжката и синия талон,какви документи са необходими за преиздаване на нови?
01/01/2018 @ 3:11 pm
Здравейте, Валери!
Следва в срок до 3 дни да подадете писмена декларация по образец в кварталното Ви РПУ, с която да декларирате настъпилите обстоятелства. Можете да я изтеглите от следния линк: http://cars-help.com/en/deklaraciya-za-izguben-otkradnat-povreden-ili-unishtozhen-dokument-za-samolichnost/. Допълнително на място подавате заявление по образец, попълнено от служител на РПУ-то в електронна система, върху което се разписвате. Допълнелно отново на място се попълва декларация, че обичайното Ви пребиваване не е в друга държава – членка на Европейския съюз, и че не сте притежател на валидно свидетелство, издадено от държава – членка на Европейския съюз. Носете със себе си и Виза Карта или пари в брой за заплащане на съответната административна такса според вида на услугата. Това е всичко. Успех!
Поздрави
Г.Н
19/09/2017 @ 2:20 pm
Добър ден казвам се Иван и имам следния проблем .Аз живея в Чехия и миналата година баща ми дойде при мен да работи в Чехия с неговия собствен автомобил,който е разбира се с българска регистрация от Софийска Област .Проблемът е в това,че изтече техническия преглед който е правен в България на автомобила му тук в Чехия.Нямаше възможност да се прибере в Бг за да отиде на технически преглед и сега в момента незнам какво да правим с колата.Той няма дори адресна регистрация тук аз имам постоянно жителство .Искам да ви попитам дали Можеме да направим технически преглед тук в Чехия и гражданска отговорност без да сменяме номерата на чешки?Или какво бихте ни препоръчали да направим,че да Можеме да караме нормално колата тук в Чехия
19/09/2017 @ 2:31 pm
Здравейте, Иван!
Благодаря Ви за подаденото запитване. Във Вашия случай имате 2 варианта:
1) Да карате колата на собствен ход до България и да минете технически преглед например във Видин и да се върнете обратно в Чехия. Имайте предвид, че ще Ви искат при техническия преглед документ за платен данък за 2017-та. Можете да платите данъка и онлайн, за да не се разкарвате до съответната община, към която собственикът на колата се води по постоянен адрес. При този вариант рискувате да Ви спрат без валиден технически преглед и да Ви глобят. В България глобата е 50лв. за изтекъл технически преглед. В чужбина трябва да проверите въпроса със законодателството на всяка една държава, през която възнамерявате да пътувате – Чехия, Словакия, Унгария, Румъния например.
2) Колата да се качи на автовоз от Чехия и да се докара в България. Минава технически преглед и можете да я карате отново на собствен ход до Чехия.
Мога да Ви предложа услугата за автовоз в едната или в двете посоки, да посрещна колата в България, да мина технически преглед и да Ви я изпратя обратно по автовоз към Чехия, ако не искате Вие да се занимавате с това.
Застраховка Гражданска Отговорност и Зелена Карта мога да Ви изпратя по пощата или по куриер, след предварително заплащане на полицата от Ваша страна по банков път, epay.bg или в кеш през Ваш роднина в България.
3) Третият вариант, който Вие не желаете, е да пререгистрирате автомобила в Чехия.
Поздрави
Г.Н
14/04/2017 @ 2:59 pm
Здравейте. Случайно попаднах на сайта и ще се радвам,ако ми помогнете с отговор. Баща ми иска да си купи товарен бус VW crafter . Ще лети за Франкфурт на 2 май. Свързахме се с една автокъща,където харесахме бус. Може и да не купим от там,но се свързах с продавача с няколко въпроса,защото нямаме опит. Ще ни съдейства с регистрацията там и документите,които трябва да попълним.Но иска да му оставим депозит,1500 евро,който сме щели до получим,когато се върнем в България. Бусът ще е на фирма,която е регистрирана по ДДС. И не схващам каква е идеята да ни удържа тези пари,а после да ни ги върне.Това било някаква такса.Чух,че било масово това и имало нещо общо с ДДС-то ,но не било законно. Имате ли идея какво е това? И другия ми въпрос е ,как става плащането там,обикновено? Парите се превеждат по банков път,или в авто къщите има шанс да се ползва постерминал. Заявили сме в банката да можем да ползваме еднократен превод на по-голяма сума.
Ами това е.Много ще се радвам,ако ми отговорите,че мнения всякакви.
18/04/2017 @ 12:50 pm
Здравейте! Благодаря Ви за отправеното запитване. Относно оставянето на депозит няма такава практика при покупката на МПС от Германия. На мен лично ми изглежда като измамна схема и бих Ви посъветвал да потърсите бус от друго място и да не подарявате 1500 Евро на непознат човек. По втория въпрос – Плащането в Германия – за предпочитане е да е изцяло по банков път понеже е лесно доказуемо. Плащане в кеш трябва задължително да е придружено с договор, подписан и от двете страни по сделката. Да, в повечето автокъщи има ПОС терминали, но не във всички. Ако е голяма автокъщата с повече от 20 автомобила, то най-вероятно има. В обслужващата Ви българска банка следва да заявите по-големи лимити за разплащане чрез дебитна или кредитна карта в чужбина.
Надявам се, че съм Ви бил полезен. При допълнителни въпроси оставам на разположение.
Поздрави
Георги
26/02/2019 @ 10:55 am
Здравейте, колата ми е със свлени ноюера в иташия, заради административно нарушение, след заплащане на глобата и декларация до отговорния орган, би следвало номерата и малкия талон да се изпратят по служебен път до КАТ, откъдето да си ги получа. Въпросът ми е автомобилът ми подлежи ли на пререгистрация в този случай. Благодаря.
26/02/2019 @ 12:30 pm
Здравейте, Виктор!
Лошо, Седларов, лошо…. Няма да ги получите от КАТ. Трябва да пререгистрирате автомобила. Дали ще го пререгистрирате в Италия или в България е Ваш личен избор.
Поздрави
Г.Н
02/10/2017 @ 9:00 am
Имам заведена щета при застраховател, с приложени документи, съставени от ПП. За мое съжаление ораганите на реда са забравили да опоменат че съм бил тестван с дрегер и резултатите от теста. В следствие на това застрахователя изпраща писмо до ПП София за да уставни този факт. За съжаление вече 6 месеца чакам ПП да отговори на запитването на застрахователя, за да ми бъде призната щетата. Как бих могъл да се снабдя с необходимия документ и какъв тип трябва да е той ? (Удостоверение / Протокол / ? )
Поздрави,
Георги Петров
03/10/2017 @ 7:40 am
Здравейте, г-н Петров!
Благодаря Ви за зададения въпрос. Напишете писмена молба до сектор “Пътна полиция” към СДВР, чрез която да помолите за издаването на необходимия документ. Следва да напишете молбата си в 2 екземпляра, които да бъдат заверени с входящ номер от деловодството на “Пътна полиция” към СДВР. Представете единият от екземплярите на застрахователя. Направете си и копие. Успех!
Поздрави
Г.Н
10/12/2017 @ 2:24 pm
ЗАКУПИХ КОЛА ОТ АВТО КЪЩА С ТРАНЗИТНИ НОМЕРА. МОГА ЛИ ДА Я ЗАКАРАМ НА ХОД ДО КАТ ЗА РЕГИСТРАЦИЯ БЕЗ ГО.
10/12/2017 @ 5:19 pm
Разбира се, че можете, но ако Ви спрат на пътя, ще Ви глобят 500лв.
11/01/2018 @ 7:45 am
Здравейте,притежавам валидна шофьорска книжка издадена в Дубай,възможна ли е смяната с българска или трябва да карам нов курс?
14/01/2018 @ 8:55 am
Здравейте, Дора!
Да, възможна е.
Успех!
Поздрави
Г.Н
05/07/2020 @ 8:53 pm
Здравейте,живея в гр.София,но скоро ми изтича валидността на шоф.книжка.Въпросът ми е следният:трябва ли задължително да ходя в КАТ-София/Дървеница/или мога да си сменя СУМПС в 9-то РПУ където ми е издадена Л.Карта? И дали въобще мога да я подменя 7-месеца преди да изтече,понеже обмислям да замина за чужбина и не се знае дали ще мога да се върна през следващите 7-месеца? Благодаря Ви предварително!
06/07/2020 @ 2:59 pm
Здравейте, Сергей! Можете да подновите без промени в СУМПС в РПУ-то по постоянен адрес. Да, можете да я подновите по-рано.
Поздрави
Г.Н
19/01/2018 @ 9:16 pm
Zdraveyte vaprosa mie skoro se pribrah ot chujbina za 10 dni no si ravih sofiorskata knijka kak sledi na tatak kak moga da karam kola ili kakvo trqbva da napravq zada moga da karam
22/01/2018 @ 11:11 am
Здравейте, Димчо! Моля да зададете въпроса си на кирилица и тогава ще отговоря!
Благодаря!
25/04/2018 @ 1:27 pm
Здравейте! Съпругът ми почина, имаме кола която е семейна собственост. До сега той и аз плащахме по-равни части данък за автомобила. Отидох да платя данъка, тъй като предстои да мине на технически преглед пък и гражданската отговорност изтича. От общината ми отговориха че първо трябва да сменя собствеността на автомобила /големия талон/ , което се извършва в КАТ и тогава мога да платя данъка. Какви документи трябва да нося за да сменя големият талон. В удостоверението за наследници сме записани като такива аз и дъщеря ми. И двете ли трябва да се явим в КАТ.? Ще ви бъда благодарна ако ми отговорите. Предварително Ви благодаря. С уважение Н.Иванова
28/04/2018 @ 5:59 am
Здравейте, г-жо Иванова!
Вие наследявате 1/2 от 1/2 част от автомобила и дъщеря Ви също наследява 1/2 от 1/2 част от автомобила. Тоест, в момента Вие сте собственик на 1/2 (50%-те процента) и още 1/4 (25%). Общо 3/4. Дъщеря Ви също има 1/4 (25%). Дъщеря Ви е съсобственик на автомобила. Имате 2 варианта:
1) Да останете съсобственици с дъщеря Ви – отивате двете заедно в КАТ с талоните на автомобила, гражданската, лични карти и удостоверението за наследници (оригинал и ксерокопие). И двете ще бъдете вписани в талоните на автомобила като собственици.
2) Единият собственик да продаде или дари своя дял на другия собственик. Така ще остане само един собственик на автомобила.
Успех!
Поздрави
Г.Н
23/07/2018 @ 11:25 am
Как се издава златен талон
24/07/2018 @ 8:11 am
С лична карта, шофьорска книжка и контролен талон към нея отивате в КАТ София, представяте предходните 3 документа, служителката прави справка в системата, че нямате нарушения на пътя за предходните 5 години, заплащате държавна такса от 2лв. за издаване на нов контролен талон и сте готов.
Поздрави
Г.Н
09/10/2018 @ 9:30 am
Здравейте, искам да попитам следният въпрос. Купих си кола обаче изпуснах времето за регистрация в кат. Какво трябва да се направи и колко ще струва всичко ако Вие го направите, тъй като нямам време. Благодаря предварително.
09/10/2018 @ 7:32 pm
Здравейте, г-н Мурджев! Колата трябва да се пререгистрира в срок до 2 месеца от датата на подписване на сделката при нотариус. Ако сте закъснели с повече от 2 месеца, колата Ви вече служебно е с прекратена регистрация. Ако сте закъснели по-малко от 2 месеца, все още има надежда да я пререгистрирате и ще Ви бъде наложена глоба за закъснениетото. Моля за допълнителни детайли.
Поздрави
Г.Н
27/03/2019 @ 3:22 pm
[27.03, 14:40] sunayasanov76: Имам кола в България внесена от Англия с дясна дирекция от Ловеч Кат ми отказват да я регестрират че е сменен двигателя имам фактура за новия двигател но както и да е изпращат ме на Технотест, обадих се на фирмата в София но тя не извършва тази услуга с коли дясна дирекция.
Според вас как да се регестрират ? Къде мога да мина тъкъв оторизиран преглед?
27/03/2019 @ 6:39 pm
Здравейте, Сунай! Попринцип хората от Технотест са доста компетентни и познават добре закона. Ако са Ви отказали, следователно никъде в България няма да стане. Ще Ви трябва нов английски талон с вписан правилен номер на двигател, за да минете успешно регистрация в България.
Поздрави
Г.Н
07/12/2018 @ 12:45 pm
Здравейте бих искала да попитам ако човек не е от София как би могъл да подаде документи за книжка тук?
07/12/2018 @ 2:58 pm
Здравейте! Единственият начин е да смените постоянният си адрес в София.
13/12/2018 @ 2:04 am
Здравейте, книжка издадена в Турция,може ли дасе замени с Българска.?Притежавам българско гражданство,дипломата ми е турска.Предварително Ви благодаря!
14/12/2018 @ 9:27 am
Здравейте, Айнур!
Не, не може да се замени. Заменят се единствено книжки, които са издадени от държава-членка на ЕС.
Поздрави
Г.Н
14/05/2019 @ 2:40 pm
Здравейте! Закупих кола август 2018 от българия коката беше нов внос след това и извадих транзитни номера за румъния там впоследствие я регистрирах с румънски дипломатически номера ТС …… Бях на международна позиция там Сега вече съм В България и искам да я регистрирам тук имам всички необходими документи моля за вашето съдействие за регистрация тук в Кат София Благодаря Ви предварително
14/05/2019 @ 4:39 pm
Здравейте, г-н Табанджов! Разполагате ли с румънските талони и номера на колата? Колата имала ли е постоянна българска регистрация? Ако сте изкарали транзитни номера за износ, най-вероятно ще трябва да минавате технотест.
Моля изпратете ни снимки по емейл на стария транзитен талон, ако имате такива, както и на румънските талони.
Благодаря Ви!
Поздрави
Г.Н