За общи запитвания, въпроси и коментари - моля използвайте секцията "Коментари" към всяка страница или страницата "Въпроси".

За поръчки можете да се свържете с нас на +359 888 980 773 (WhatsApp и Viber), contact@cars-help.com или през фейсбук @carshelp1


ЧЕСТО ЗАДАВАНИ ВЪПРОСИ?

Въпросите и отговорите в настоящата уеб-страница са дадени с цел улеснение на гражданите за намиране на достъпни отговори. Собственикът на сайта не носи отговорност за истинността (правотата) на информацията или за какъвто и да било вид загуби или пропуснати ползи. Всеки ползвател на информацията от сайта www.cars-help.com използва предоставената информация на собствена отговорност и за собствена сметка.

Ако искате да зададете Вашия въпрос в писмен вид, можете да използвате полето “Leave a reply” най-отдолу на страницата, като си попълните email адреса и името и накрая натиснете бутона “Submit Comment”.

Ще се постарая да отговоря по най-бързия и изчерпателен начин и така ще помогнете и на други хора, които имат същия въпрос, да намерят отговора.

Ако искате да зададете Вашия въпрос в писмен вид, можете да използвате полето “Leave a reply” най-отдолу, като си попълните email адреса и името и накрая натиснете бутона “Submit Comment”.

Ще се постарая да отговоря по най-бързия и изчерпателен начин и така ще помогнете и на други хора, които имат същия въпрос, да намерят отговора.

2 778 Comments

  1. Ми
    16/01/2026 @ 5:11 pm

    Здравейте!
    Харесал съм автомобил в Чехия, който бих искал да закупя. До каква степен бихте могли да съдействате? Само автовоз или може да се действа по цялата процедура както е описано в сайта?

    Reply

    • gnikolov
      20/01/2026 @ 12:38 pm

      Здравейте! От Чехия можем да Ви предложим само транспорт до България. Не се ангажираме с извършването на сделката.

      Reply

  2. Мими
    14/01/2026 @ 5:38 pm

    Здравейте, имам въпрос относно първоначална регистрация на лек автомобил, внесен от Германия.
    Колата е пристигнала в България през 2023г. с немска регистрация, била е дерегистрирана от Германия през 2024 е стояла паркирана на частен имот.
    В края на 2025 е сключен саморъчно написан договор за покупко -продажба (без нотариус), с който колата да бъде продадена на роднина. Беше сключена гражданска застраховка на името на купувача.
    След това колата получи временно разрешение за движение с транзитни номера.
    Купувачът иска да регистрира колата за постоянно, но не му е ясно каква е процедурата с документите. Напр. дали е задължително договорът да е нотариално заверен , при положение, че нито за временното разрешение, нито за гражданската за изисквали заверка на договора? Необходимо ли е да има платежен документ? Купувачът и продавачът са роднини. Купувачът има ТЕЛК.
    Моля да разясните какво трябва да се подготви според този частен случай.
    Благодаря предварително за вашето съдействие!

    Reply

    • gnikolov
      20/01/2026 @ 12:43 pm

      Здравейте! Няма нужда от нотариална заверка. Действайте с този договор и с талоните да отива купувачът в КАТ.

      Reply

  3. Васил Димитров
    14/01/2026 @ 2:23 pm

    Здравейте,
    Предстой ми закупуване на лек автомобил, който е със прекратена по желание на собственика регистрация в кат и се съхранява в частен имот по лична карта на собственика, със валиден технически преглед и валидна гражданска отговорност. Автомобила е собственост на физическо лице. Какво е нужно за регистрация, ще се сменя собственика с нов, физическо лице, освен договор за покупко-продажба м/у стар и нов собственик друго нужно ли е. В договора има ли изискване каква трябва да е цената в него. Продавача е семеен, автомобила по данни е записан на мъжът, трябва ли и съпругата да фигурира в договора, или въобще няма нужда.
    Каква е таксата и какви разходи ще има към Вас, като Вие ще извършите регистрацията и трябва ли пълномощно към Вас.
    Моля, за бърз отговор, за да може да се сключи сделката.

    Reply

    • gnikolov
      20/01/2026 @ 12:57 pm

      Здравейте! Трябва Ви нотариално заверен договор. Колата трябва да се закара на пътна помощ до КАТ. Да, трябва и съпругата на собственика да присъства на сделакта и да се разпише. За останалото, моля, обадете ни се – 0888 980 773.

      Reply

  4. Росен
    09/01/2026 @ 10:54 am

    Закупих кола от Германия,мога ли да я регистрирам в КАТ на името на дъщеря ми която е непълнолетна и е с Испанско гражданство???

    Reply

    • gnikolov
      20/01/2026 @ 1:01 pm

      Ако няма българска лична карта, не можете да я регистрирате на нейно име. Ако има бг лична карта, можете, но трябва да направите договор за покупко-продажба или дарение.

      Reply

  5. Владимир Евстатиев
    26/12/2025 @ 9:01 pm

    Здравейте и весели празници.
    Съдействате ли за покупка на автомобил в България. Спрели сме се засега на Пежо 3008 дизел след 2018.
    Живея и работя във Франция, но съпругата ми ще е у нас след новата година и може да задвижи нещата.
    Живеем в Русе, така или иначе повечето автокъщи са около София.

    Reply

    • gnikolov
      04/01/2026 @ 11:14 am

      Здравейте! Да, съдействаме. Моля, обадете ни се след 5ти януари. Благодаря!

      Reply

  6. Христина Донкова
    15/12/2025 @ 12:39 pm

    Здравейте,
    Съпругът ми е спрян за рутинна проверка от Кат, със служебен автомобил на фирма, която е негов работодател и изпълнява служебните си задължения като шофьор.
    При проверката се установява, че служебния автомобил не е регистриран след приключване на лизинг в едномесечен срок и съответно е дерегистриран в системата на КАТ, при което отнемат шофьорската книжка на съпруга ми за срок от шест месеца, съставен е и ПАН.
    Как да постъпим, при положение, че това не е по негова вина и той няма как да знае такива подробности относно поверения му служебен автомобил. Създалата се ситуация е абсурдна, а на нас като семейство са нанесени щети от всякакъв характер, психически уронен престиж като съвместен водач и финансови.

    Reply

    • gnikolov
      04/02/2026 @ 11:00 am

      Здравейте!
      В чл. 171, т.1, б. „е“ от Закона за движението по пътищата е предвидено временно отнемане на свидетелството за управление на моторно превозно средство на водач, който управлява моторно превозно средство без застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите – до предоставяне на информация за сключена валидна застраховка, но за не повече от 6 месеца.
      С Тълкувателно постановление № 2 от 05.04.2023 г. на Върховния административен съд – Общо събрание на съдиите от Наказателната колегия на Върховния касационен съд и I и II колегии на Върховния административен съд, е решено следното: Не се наказва с предвиденото в чл. 175, ал. 3 от Закона за движението по пътищата административно наказание водач, който управлява моторно превозно средство, чиято регистрация е служебно прекратена по реда на чл. 143, ал. 10 от Закона за движението по пътищата, без за това да е уведомен собственикът на моторното превозно средство.
      Нормата на чл. 175, ал. 3 от ЗДвП гласи: „Наказва се с лишаване от право да управлява моторно превозно средство за срок от 6 месеца и с глоба 500 лв. водач, който управлява моторно превозно средство, което не е регистрирано по надлежния ред или е регистрирано, но е без табели с регистрационен номер“.
      В това тълкувателно решение е спомената и нормата на чл. 143, ал. 10 от ЗДвП: „Служебно се прекратява регистрацията на пътни превозни средства, за които е получено уведомление от Гаранционния фонд по чл. 574, ал. 11 от Кодекса за застраховането. Служебно прекратена регистрация на пътно превозно средство се възстановява служебно при предоставени данни за сключена застраховка от Гаранционния фонд по реда на чл. 574, ал. 6 или по желание на собственика след представяне на валидна застраховка „Гражданска отговорност” на автомобилистите“.
      Посоченото означава, че след като не сте били уведомен за дерегистрацията, не могат да Ви отнемат СУМПС.
      Постоянната съдебна практика сочи, че уведомяването на собственика на автомобила, че той е дерегистриран поради изтекла застраховка „ГО“ е задължително. Ако не сте били уведомен за тази дерегистрация трябва да се свържете с адвокат, който да обжалва наложената Ви принудителна администра-тивна мярка /ПАМ/ пред съда. Възможно е и при съставянето на Акта за административно нарушение да е бил допуснат и друг пропуск от полицаите, който също би бил основание за отмяна на ПАМ.
      По – лесния вариант при Вас е да сключите застраховка „ГО“ и да съста-вите молба до началника на съответния сектор „Пътна полиция“ да Ви върнат Свидетелството за управление на МПС, като към молбата приложите копие от полицата. Ако заведете дело е възможно то да бъде решено след повече от 6 месеца, т.е. колкото е максималния срок за лишаване от право да управлявате МПС.
      Относно свалянето на табелите с регистрационните номера:
      В конкретния случай това не е Ваш проблем, защото автомобилът е на друг – служебен е. Но за да сте наясно ще посоча следното:
      В чл. 171, т. 2, б. „в“ от Закона за движението по пътищата е предвидено следното: временно спиране от движение на пътно превозно средство на собственик, който няма задължителната застраховка “Гражданска отговорност” на автомобилистите, до сключването ѝ. В този случай няма срок – когато представите в КАТ полица, ще върнат табелите.
      Съветът ми е да се свържете с адвокат, който да извърши необходимите действия и проверки, за да Ви бъде върнато СУМПС на съпруга Ви.

      Reply

  7. Лъчезар
    25/11/2025 @ 12:07 pm

    Здравейте, продадох си камиона на приятел, едно че не ми го доисплати но бяга и се крие не ми вдига телефона, дадох му малкия талон големия си е в мен, как да го принудя да го прехвърлим или как бих мигъл да го спра или деригистрирам така че да не му плащам данъка или нарушенията ако тои извърши с него?

    Reply

    • gnikolov
      30/11/2025 @ 10:41 pm

      Здравейте! Отивате в полицията и го обявявате за откраднат. Полицията ще го намери и ще Ви го върне.

      Reply

  8. Георги
    24/11/2025 @ 8:27 pm

    Здравейте,

    Имам бърз въпрос.В края на миналата година закупих автомобил и го прехвърлих,като запазих номерата без да минавам през каналите на КАТ.
    Въпросът ми е има ли начин да сменя регистрационния номер с друг,или е трябвало да направя това непосредствено след покупката на автомобила?Никъде не намирам информация.

    Благодаря предварително!

    Поздрави,

    Reply

    • gnikolov
      30/11/2025 @ 10:42 pm

      Здравейте! Можете да отидете отново в КАТ и да пререгистрирате автомобила. Заплащате такса от 65лв.

      Reply

  9. Калоян Петров
    22/11/2025 @ 10:15 pm

    Здравейте, взеха ми книжката за превишаване с над 50 км/ч в населено място. Наказанието ми беше 3 мес и 700 лв глоба, аз не обжалвах, а по най-бързият начин платих глобата и върнах книжката. Наложи ми се обаче да свърша по неотложност една работа и за лош късмет ме спряха – свалиха номерата на колата и ми прибраха малкият талон. Какво следва за мен сега? Благодаря!

    Reply

    • gnikolov
      11/12/2025 @ 3:14 pm

      Здравейте! Сега следва наказателно досъдебно производство за евентуално извършено от Вас престъпление по чл. 343в, ал.1 от Наказателния кодекс /НК/: Който управлява моторно превозно средство в срока на изтърпяване на наказанието лишаване от право да управлява моторно превозно средство, след като е наказан за същото деяние по административен ред, се наказва с лишаване от свобода до три години и с глоба от двеста до хиляда лева.
      Ще получите призовка за явяване при разследващ полицай като обвиняем. Желателно е да си наемете адвокат. Ако не измислите някаква сериозна защита, е по – добре да поискате сключване на споразумение с прокурора по това дело. При постигане на споразумение, ако не сте осъждан до сега, наказанието от вида „лишаване от свобода“ може да бъде заменено с „пробация“ и да не плащате глобата.
      В чл. 343г от НК за това престъпление е предвидено и наказание „лишаване от право да се управлява МПС“. То може да бъде до 3 години. При сключване на споразумение с прокурора този срок ще бъде по – кратък, отколкото ако делото Ви се гледа по общия ред.

      Reply

  10. Ivan Stoqnov
    21/11/2025 @ 1:17 am

    Здравейте, може ли кола от друга област която е с ПТП да се регистрира в КАТ? Колата не може да се движи сама, а ще трябва да е на платформа. КАТ ще направят ли проблем?

    Reply

    • gnikolov
      30/11/2025 @ 10:47 pm

      Здравейте! Няма как да се регистрира в КАТ НЕГОДЕН за движение автомобил!

      Reply

  11. Методи
    19/11/2025 @ 9:08 pm

    Здравейте .
    Здравейте cars-help.
    Моля за съвет за среден клас автомобил .Въпрос ,ако имате пари който се събирали дълго време и един опит да купите надеждна и здрава кола за години напред да карате и да подържате .Изключвам премиум марки , с две врати ,Джипове и седани. Коя кола бихте избрали да купите ?
    Благодаря ви .
    Също така какво ви е мнението за :
    1 . Опел Астра k бензин 1.6 2015 до 2018.
    2.Мазда 3 бензин 2.0 2014 до 2018 .

    Reply

    • gnikolov
      30/11/2025 @ 10:56 pm

      Здравейте, Методи! Опелът отпада. Мазда 3 = Да! Хонда Джазз, Тойота Аурис/Корола. Хонда Сивик. Имаме и налични такива в СОфия. Не се колебайте да ни се обадите – 0888 980 773

      Reply

  12. Боян
    18/11/2025 @ 6:39 pm

    Здравейте! Предстои ми покупка на автомобил от частно лице, съответно трябва да извадим нотариален договор за покупко-продажба и да сменя талоните на МПС-то в КАТ, но се налага и след това да впиша в талона като ползвател допълнително лице – възможно ли е тези 2 стъпки (смяна на собственик и вписване на втори ползвател) да се извършат наведнъж – с 1 смяна на талоните? Ще се наложи ли да издам нови талони веднъж след покупко-продажбата и втори път при вписаване на втория ползвател? Благодаря!

    Reply

    • gnikolov
      30/11/2025 @ 10:57 pm

      Здравейте, Боян! Да, разбира се, правите го на един път. При смяната на талоните вписвате ползвателя.

      Reply

  13. Stoyan Iliev
    18/11/2025 @ 3:14 pm

    Здравейте на групата.Имам едно запитване.
    2017 година ми взеха сменената вече английска книжка за алкохол на Остров Ман.От наказанието ми е останало да карам нов курс.Ходих до КАТ и попитах дали мога да си изкарам курс в Бългрия, тъй като няма да живея повече на Остров ман ,но те ми казаха ,че трябва да изкарам курс там и да се върна с английската книжка да я сменя за Българска. Та въпроса ми е мога ли да се откажа от правото си на английска книжка и да си изкарам курс в България по някакъв начин.

    Reply

    • gnikolov
      04/01/2026 @ 11:25 am

      Здравейте! Не, първо трябва да извадите книжка от остров Ман.

      Reply

  14. Петко Иванов
    17/11/2025 @ 4:29 pm

    Здравейте, интересува ме мнението Ви за Toyota Corolla 1,5 бензин ( трицилиндровия двигател ) с механична скоростна кутия (след 2021 г.)
    Благодаря предварително за отделеното внимание!

    Reply

    • gnikolov
      11/12/2025 @ 3:22 pm

      Здравейте, г-н Иванов! Благодари Ви, че се допитахте до нас. Тойота винаги я свързваме с нещо здраво. Въпреки, че този двигател няма нищо общо със здравината на масовия 1.8 не мога да кажа , че е проблемен. В случая говорим за почти нова кола и на дали ще имате сериозни главоболия. Тук по-скоро трябва да се обърне внимание на мощността, дали Ви е достатъчна. Все пак говорим за 3 цилиндров мотор. Ако ви допада , действайте.

      Reply

  15. Пламен
    17/11/2025 @ 12:45 am

    Здравейте, живея в град Пловдив и искам да попитам, ако ползвам вашите услуги и искам да закупя употребяван автомобил от Германия, от София ли трябва да го взема или има вариант да бъде доставен и регистриран в Пловдив?

    Reply

    • gnikolov
      30/11/2025 @ 10:57 pm

      Здравейте! Можем да Ви го доставим пред КАТ Пловдив, но не можем да Ви съдействаме с регистрацията.

      Reply

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *



За общи запитвания, въпроси и коментари - моля използвайте секцията "Коментари" към всяка страница или страницата "Въпроси".

За поръчки можете да се свържете с нас на +359 888 980 773 (WhatsApp и Viber), contact@cars-help.com или през фейсбук @carshelp1